Kręte ścieżki Błędnych Skał i Kotliny Kłodzkiej « Piotr Zarówny
Jesteś tutaj:  Do domu  /   Aktualności  /   Kręte ścieżki Błędnych Skał i Kotliny Kłodzkiej

Kręte ścieżki Błędnych Skał i Kotliny Kłodzkiej

Kręte ścieżki Błędnych Skał i Kotliny Kłodzkiej

Wakacyjne jeszcze wspomnienia pozostały ze mną aż do teraz, do deszczowego i ponurego listopada. Postanowiłem podzielić się z Wami moimi zdjęciami z wakacji, bo w tym roku postawiłem na Polskę! Nad morze już mnie nie ‚ciągnie’, góry zawsze stawiały przedziwny opór moim nogom Kotlina była więc czymś pomiędzy. 

Pomyślałem: Czemu nie? W końcu nie jest to drugi koniec Polski a, że picie naturalnych wód leczniczych jeszcze nikomu nie zaszkodziło wybrałem się do Kotliny Kłodzkiej, a mianowicie do Kudowy Zdrój. Nigdy nie jeździłem do sanatoriów i nie jest to klimat, który szczególnie mi odpowiada toteż postanowiłem skupić się raczej na walorach turystycznych niż uzdrowiskowych kilku miejscowości.

Pierwsza z nich to Kudowa Zdrój. Mało kto wie, że z wykształcenia jestem muzykiem więc organizowane w Kudowie Festiwale Moniuszkowskie były dla mnie nie lada gratką. Miasteczko jest też dogodnym punktem wypadowym dla jednodniowych wycieczek w Góry Stołowe (Szczeliniec Wielki, rezerwat Błędne Skały), sanktuarium w Wambierzycach oraz do Czech, w tym do Pragi położonej w odległości 150 kilometrów. Kudowa również posiada trzy wody źródlane, dwie z nich (Marchlewski i Śniadecki) są umieszczone w budynku (wejście za opłatą) a trzeci (Moniuszko) jest umieszczony niedaleko stawu (w Parku Zdrojowym, bez opłat). 

Kotlina kłodzka-3364

Kotlina kłodzka-3373

Na uzdrowiskowe trio składa się także Polanica Zdrój, która kiedyś należała do hrabstwa kłodzkiego. Dziś można tu oczywiście skorzystać z wód leczniczych, ale także wybrać się na spacer szlakiem zabytków wpisanych w rejestr Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Kotlina kłodzka-3324Kotlina kłodzka-3322

Trudno też będąc w Kotlinie Kłodzkiej pominąć Wambierzyce – ośrodek pielgrzymkowy i turystyczny, zwany „Śląskim Jeruzalem”. Świątynia góruje nad rynkiem, z którego prowadzi do niej 57 schodów o symbolicznym znaczeniu: 9 (liczba chórów anielskich) + 33 (wiek Chrystusa w chwili ukrzyżowania) + 15 (wiek Marii w chwili poczęcia Chrystusa). Powstanie w miejscowości sanktuarium maryjnego związane jest z XII-wiecznym przekazem, wedle którego niewidomy Jan z Ratna miał w tym miejscu odzyskać wzrok, a jego oczom miała ukazać się postać Matki Bożej.

Kotlina kłodzka-3294Oprócz krętych ścieżek w miasteczkach odwiedziłem Błędne skały, które znajdują się w Parku Narodowym Gór Stołowych w pobliżu granicy z Czechami. Na powierzchni 21 ha skały tworzą wyjątkowo ciekawą kilkusetmetrową trasę turystyczną, podczas której kilka razy musimy wciągać brzuch aby przejść pomiędzy różnorodnymi formami skalnymi takimi, jak skalne maczugi, grzyby. Według legendy Błędne Skały stworzył Liczyrzepa lub inaczej Duch Gór. Warto zrobić spacer chociażby z tego powodu, że kręcono tu film „Opowieści z Narnii”.

Kotlina kłodzka-3352A jeżeli ktoś nie ma jeszcze dość to polecam wypożyczyć rower i wybrać się na przejażdżkę. Nie należę do osób, których nie można oderwać od kierownicy ale trasy rowerowe, które oferuje Kudowa i czeskie miejscowośći są doprawdy imponujące. Nowoczesne, prowadzące wśród pachnących łąk – po prostu raj dla rowerzystów! 

Kotlina kłodzka-3411Kotlina kłodzka-3417

Lasy pachnące żywicą, małe kapliczki i urocze polanki – to wszystko oferuje Kotlina Kłodzka. 

Kotlina kłodzka-3431Polecam Wam ten region, bo jest to naprawdę doskonały pomysł na spędzenie wakacji, a nawet weekendu. Jeżeli nie przepadacie za sanatoryjnymi klimatami tak jak ja to już kilka kroków od centrum możecie znaleźć się w zupełnie innej krainie. Jest ona pełna cudownych widoków, zabytków i ścieżek rowerowych. Zachęcam Was do odwiedzenia Kotliny Kłodzkiej! 

Kotlina kłodzka-3482